Wspieranie Rodziców

Każde dziecko uczęszczające na terapie indywidualną, objęte jest również procesem terapeutycznym w warunkach domowych. Działanie to ma na celu zapewnienie ciągłości i spójności terapeutycznej jak również generalizacje nabytych w przedszkolu umiejętności na dom rodzinny. Wskazówki do pracy w domu przekazywane są w formie pisemnych zaleceń zawierających szczegółowy opis systemu motywacyjnego dziecka, przygotowania stanowiska do nauki, oraz poszczególnych zadań i kroków do utrwalania w domu.

Rodzice na bieżąco informowani są o zmianach w zachowaniu dziecka, przeprowadzonych ewaluacjach, aktualizacjach programu terapeutycznego dziecka. Rodzice cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z członkami zespołu terapeutycznego dziecka, podczas których szczegółowo omawia się aktualne funkcjonowanie dziecka, oraz dalsze plany terapeutyczne. Dzięki czynnym uczestnictwu w konsultacjach rodzice mają również wpływ na wybór kolejnych umiejętności do nauki dziecka, a także mają możliwość zgłaszania trudności występujących

Rodzice mają możliwość w uczestnictwie w terapii indywidualnej swojego dziecka.  Wizyty te mogą przebiegać w formie obserwacji, podczas której rodzice mogą obejrzeć nam czym i w jaki sposób obecnie pracuje dziecko, oraz w formie czynnego udziału w zajęciach terapeutycznych, gdzie po obserwacji są wprowadzani przez terapeutę do pracy z dzieckiem.

Rodzice posiadający dziecko w NIPP Mali Przyjaciele i objęte terapią mają możliwość skorzystania z  konsultacji w domu. Jest to forma wdrażana wyraźnie na prośbę rodziców mająca na celu wprowadzenie w domu procedur terapeutycznych, czy zaobserwowania zachowania dziecka mającego miejsce tylko w domu. Dzięki takiej możliwości rodzice mogą otrzymać specjalistyczną pomoc w kwestiach często trudnych, pojawiających się w warunkach domowych.

Rodzice, których dzieci uczęszczają do NIPP „Mali przyjaciele” mogą nieodpłatnie korzystać ze szkoleń organizowanych przez przedszkole oraz Fundację Instytut Edukacji i Rozwoju „Bez Barier” w Gdańsku.  Są to szkolenia teoretyczne, jak również praktyczne podczas których rodzice mogą praktycznie przećwiczyć omawiane procedury terapeutyczne. Wszyscy rodzice uczestniczą także w indywidualnych konsultacjach szkoleniowych, gdzie pod okiem terapeuty uczą się pracy ze swoim dzieckiem, wprowadzają wspólnie zalecenia, które przeniesione będą na dom dziecka.  Angażowanie rodziców w proces terapeutyczny dziecka sprzyja rozwojowi dziecka, a także generalizacji umiejętności dziecka na dom rodzinny.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.