Jak minął maj w starszej grupie Małych Przyjaciół?

thumb-img

Nadszedł maj! Nasze starszaki szukały w tym miesiącu odpowiedzi na następujące pytania:

  • Gdzie jest najciekawsze miejsce na świecie?
  • Czyim domem jest łąka?
  • Jak daleko pada jabłko od jabłoni?
  • Czego dzieci potrzebują do szczęścia?

W pierwszym tygodniu pracowaliśmy z mapą – utrwalaliśmy na jakim kontynencie, w jakim kraju i mieście mieszkamy. Przypomnieliśmy sobie również najważniejsze symbole narodowe. Zapoznaliśmy się z największymi miastami naszego kraju i elementami dla nich charakterystycznymi, m.in. smokiem w Krakowie, piernikami w Toruniu czy też krasnalami we Wrocławiu. Nasze przedszkolaki ułożyły puzzle, które pozwoliły im zapoznać się z najważniejszymi miejscami w Gdańsku.

Drugi tydzień maja to wyprawa na łąkę. Nazywaliśmy małe stworzonka, które możemy spotkać podczas wiosennych spacerów, rozwiązywaliśmy zagadki i naśladowaliśmy je. Rozwijaliśmy umiejętności matematyczne przeliczając owady na łące, a także rozwijaliśmy umiejętność kodowania układając pięknego, kolorowego motyla z zakrętek. Dowiedzieliśmy się też co to jest odbicie lustrzane podczas wykonywania pracy plastycznej farbami. Podczas jednych z zajęć wiele uwagi poświęciliśmy pszczołom – rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe podczas oglądania kręgu z cyklem rozwoju pszczoły oraz układania historyjki obrazkowej pt. “Jak powstaje miód?”. Ćwiczyliśmy również motorykę małą przenosząc pszczeli pyłek. Najwięcej emocji dostarczyły zajęcia podczas, których rozmawialiśmy o łące w trochę innym aspekcie, tzn. o ziołach. Dzieci zapoznały się z wyglądem, zapachem i smakiem mięty, melisy, pokrzywy i rumianki, a także dowiedziały się na jakie dolegliwości warto wypić herbatkę ziołową. Nasze starszaki z dużą odwagą skosztowały wszystkich naparów, brawo! Herbatę ziołową wykorzystaliśmy też do ćwiczeń z zakresu określania objętości płynów.

Kolejny tydzień to rozmowy o rodzinie! Dzieci niezwykle się ucieszyły kiedy zobaczyły zdjęcia swoich najbliższych – opowiadały kto należy do ich rodziny, jak wygląda, czym się zajmuje. Szukaliśmy też podobieństw pomiędzy dziećmi a rodzicami na potwierdzenie przysłowia “Niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Dzieci wykonały piękne portrety swoich rodzin malując farbami. Odwiedziliśmy warsztat Taty gdzie dzieci rozpoznawały różnorodne narzędzia, a także dopasowywały nakrętki do śrubek i klucze do kłódek. Trenowaliśmy też sprawność rączek wbijając gwoździe w kształt serca w korkową podkładkę. Zawędrowaliśmy również do kuchni mamy, gdzie upiekliśmy pyszną, rabarbarową tartę. Podczas jednych z zajęć dzieci miały za zadawanie wykonać 7 różnorodnych zadań rozmieszczonych po całej sali – wymagało to od dzieci dobrej organizacji swojej pracy. Nasze starszaki układały puzzle, pisały na piaski, układały napisy z kolorowych patyczków, rysowały po śladzie, przeliczały, rozszyfrowywały kod i poszukiwały literek. Nie zabrakło czasu na przygotowania do występu z okazji Dnia Mamy i Taty oraz na przygotowanie laurek dla Mamy.

Ostatni tydzień to rozmowy o dzieciach przed zbliżającym się dniem dziecka. Stworzyliśmy mapę dziecięcych marzeń, rozmawialiśmy o przyjaźni i ćwiczyliśmy umiejętność współpracy podczas różnorodnych ćwiczeń ruchowych. Współpraca w parze a także w grupie to ważne umiejętności, które warto trenować. Dzieci transportowały balon, a następnie kubek z wodą na drugą stronę sali. Ćwiczyliśmy też wspólne przejście po linie, napełnianie dzbanka wodą oraz przejście na drugą stronę po kartkach. 

Maj dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, a nasze starszaki kolejny raz pokazały jak wiele już potrafią! Jesteśmy dumne!

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.