Jak minął kwiecień w starszej grupie Małych Przyjaciół?

thumb-img

Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata… Wiosna rozkwitała każdego dnia, a Mali Przyjaciele szukali w kwietniu odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie są zwierzęce rekordy?
  • Jakie wzory i kolory lubią pisanki?
  • Jak być eko?
  • Jak być patriotą?

Starszaki rozpoczęły kwiecień od spotkania z dzikimi zwierzętami, które uczestniczyły w olimpiadzie. Dzieci rozwiązywały zagadki, a następnie przyznawały zwierzętom dyplomy, m.in. za za zapylanie roślin dla pszczoły, za zjadanie latających insektów dla nietoperza czy też za rozkopywanie gleby i łączenie jej ze ściółką dla dzika. Podczas zabawy dydaktycznej “Odkrywamy zwierzęce rekordy” nasze przedszkolaki wzięły udział w wyścigu rzędów, aby odkryć, które zwierzę jest najszybsze, zabawie siłowej w parach, aby ustalić, które zwierzę jest najsilniejsze, skakali w sali, aby ustalić kto najwyżej i najdalej skacze, porównywali wzrost pluszaków, aby ustalić, które zwierzę jest najmniejszym, a które największym ssakiem, a także wykonywały ćwiczenie motoryczne, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które zwierzę jest najinteligentniejsze. Dzieci ćpodczas różnorodnych ćwiczeń ze zwierzętami w roli głównej ćwiczyły pamięć, doskonaliły umiejętność przeliczania oraz logicznego myślenia. 

Drugi tydzień kwietnia to przygotowania do Wielkanocy. Cykl świątecznych zajęć rozpoczęliśmy od rozmów o zwyczajach i symbolach wielkanocnych. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie – co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Wiele emocji wzbudził zajęcia, których głównym bohaterem było jajko! Wprawiając w obroty jajko zastanawialiśmy się czy szybciej kręci się jajko ugotowane czy surowe? Dzieci zapoznały się z budową jajka, zarówno surowego jak i ugotowanego, samodzielnie je rozbijały do miski i obierały. Nasze przedszkolaki wzięły też udział w jajecznych eksperymentach i sprawdzały które jajko pływa, a które tonie?, co się stanie z jajkiem kiedy zostawimy je na jeden dzień w słoiku z octem? oraz czy uda się włożyć do butelki ugotowane jajko? Układaliśmy też historyjkę obrazkową od jajka do kury. Nie zabrakło też czasu na rozwijanie umiejętności społecznych, czyli czasu na wielkanocny (i nie tylko) savoir-vivre. Nasze starszaki utrwaliły wiedzę na temat zasad kulturalnego zachowania przy stole, a także rozwijały umiejętność nakrywania do stołu – szło im świecie! Dzieci grały w wielkanocne gry takie jak memo czy ja mam…, kto ma…? Starszaki zamieniły też skarpetkę w zająca!

Po Świętach Wielkanocnych przyszedł czas na szukanie odpowiedzi na pytanie – jak być eko? Dzieci przyporządkowywały różne zachowania ludzi do wesołej i smutnej planety Ziemia i zastanawiały się co mogą dać w prezencie naszej planecie, aby zawsze była uśmiechnięta. Doskonaliliśmy umiejętność prawidłowego segregowania śmieci – nasze starszaki bardzo wiele już wiedzą i potrafią! Dzieci rozwijały umiejętność klasyfikowania oraz układania rytmów. Nasze przedszkolaki stworzyły piękne prace plastyczne z ukochaną przez nich planetą, a także stworzyły wybuchową Ziemię. Eko tydzień zakończyliśmy quizem oraz segregowaniem śmieci, które zostały rozsypane w ogrodzie przedszkolnym.

Kwiecień zakończyliśmy rozmowami na temat Polski i patriotyzmu. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, a także poznaliśmy kilka najważniejszych miast w Polsce i charakterystyczne dla nich symbole. Nasze starszaki uwielbiają pracować z mapą, wskazywać na mapie Europy Polskę, na mapie Polski Gdańsk, naszą stolicę i najdłuższą rzekę. Sami też stworzyliśmy mapę malując ją farbami z użyciem gąbki. Przedszkolaki zapoznały się też z pojęciem Unii Europejskiej. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami z zakresu kodowania – rysowały drogę dzieci do flagi, a także układały flagę Polski z użyciem białych i czerwonych zakrętek według instrukcji podawanej przez nauczyciela. Zastanawialiśmy się też w jakie flagi zmienią się zaprezentowane przez nauczyciela flagi jeśli zmienimy ich kolory według podanego szyfru. Starszaki świetnie poradziły też sobie z patriotycznymi rebusami! Na koniec tygodnia stworzyliśmy piękne kotyliony w barwach narodowych. Mali Przyjaciele to prawdziwi patrioci!  

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z serwisu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.