W tym tygodniu przenieśliśmy się do jesiennego sadu. Poznaliśmy nazwy drzew oraz owoców na nich rosnących. Nasze przedszkolaki miały okazję doświadczyć za pomocą wszystkich zmysłów: jabłka, gruszki oraz śliwki. Ćwiczyliśmy także segregowanie owoców ze względu na rodzaj oraz ich rozmiar, a także zastanawialiśmy się, który z owoców przypomina kształtem piłkę, jajko i żarówkę. Starszaki szukały odpowiedzi na pytania: Skąd biorą się jabłka? Jak zbudowane jest jabłko? oraz Co możemy przygotować z jabłek? Nie zabrakło też degustacji kompotu, soku, musu, świeżych i suszonych jabłek. Dzieci uczyły się również wierszyka o owocach wpadających do fartuszka. Maluszkom udało się wspaniale pokonać tor przeszkód z jabłuszkiem na łyżce. Wymagało to nie lada koncentracji na zadaniu. Oprócz ćwiczenia motoryki dużej i koordynacji, nie zabrało wspomagania naszych rączek. Przedszkolaki dzielnie przekładały robaczka przez dziurkę w jabłku. Nasze małe rączki wykonały kolorowy słoik z przetworami z jabłek, żółtą gruszkę z masy solnej i papierowe jabłuszko z trójwymiarowym robaczkiem.
Podczas wspólnych zajęć dzieciaki tworzyły teatr cieni, w którym pojawiły się motywy jesienne. Zapoznaliśmy się z podstawami kodowania. Przedszkolaki chętnie pomagały jeżykowi dotrzeć do jego jabłka, a to wszystko z wykorzystaniem kolorów. Nie zabrakło również zadań matematycznych. To za sprawą jesiennej gry przestrzennej. Rzucaliśmy ogromną kostką i wykonywaliśmy matematyczne zadania z pól oznaczonych kropkami. Przedszkolaki przeliczały dary jesieni, porównywały wielkości zbiorów, układały rytmy z materiału przyrodniczego, a także mierzyły długości przy pomocy swoich stóp. Na zakończenie tygodnia dzieciaki uczestniczyły w zajęciach sensoplastycznych. Nasze przedszkolaki miały okazję lepić z kaszoliny – masy złożonej z kaszy manny oraz wody. Powstało wiele rzeźb inspirowanych jesienią, z użyciem kasztanów, żołędzi, liści oraz szyszek.
Bardzo dziękujemy wszystkim przedszkolakom i rodzicom za zebrane dary jesieni: żołędzie, kasztany, jarzębinę, kolorowe liści oraz szyszki. Zgromadzone materiały przyrodnicze są niezastąpione podczas zajęć edukacyjnych oraz zabaw swobodnych.